Actions speak louder than words - Zabiegi z zastosowaniem kwasów


Zabiegi z zastosowaniem kwasów

O koniecznoÅ›ci usuwania martwego naskórka nikogo przekonywać nie trzeba. JeÅ›li dopuÅ›cimy do zalegania go, możemy spodziewać siÄ™ szorstkoÅ›ci oraz bakterii uwiÄ™zionych pod warstwÄ… zrogowaceÅ„. Dbamy wiÄ™c o skórÄ™ twarzy, ciaÅ‚a i stóp, a nierzadko też gÅ‚owy, stosujÄ…c peelingi, żele z drobinkami i zabiegi w salonach kosmetycznych. Ta metoda oczyszczania skóry może zapobiec wielu problemom, o których wiÄ™cej przeczytacie w artykule z cyklu „Beauty Czwartek” realizowanym na portalu kimkim.pl. SÄ… jednak sytuacje, w których potrzebne jest oczyszczanie warstw niedostÄ™pnych dla zwykÅ‚ego peelingu. Dzieje siÄ™ tak zwÅ‚aszcza, gdy cera jest podatna na zaskórniki i nie radzi sobie z wydzielaniem odpowiednich iloÅ›ci sebum, a to skutkuje nieestetycznymi i bolesnymi wypryskami na twarzy, szyi i dekolcie. Nawet, jeÅ›li hormony nie sprawiajÄ… problemów z cerÄ…, to zaszkodzić jej może zmienna pogoda – po dÅ‚ugo utrzymujÄ…cych siÄ™ upaÅ‚ach bardzo szybko nastaÅ‚y niskie temperatury i warstwa ochronna twarzy może potrzebować naszej interwencji w przywróceniu jej wÅ‚aÅ›ciwego funkcjonowania. Z pomocÄ… przychodzÄ… zabiegi z użyciem kwasów, których dogÅ‚Ä™bne i dÅ‚ugofalowe dziaÅ‚anie oczyÅ›ci buziÄ™ oraz wyreguluje jej zachowanie wzglÄ™dem warunków zewnÄ™trznych.

Najlepszym okresem do stosowania wiÄ™kszoÅ›ci kwasów na twarz jest wiosna i jesieÅ„ ze wzglÄ™du na wspomniane zmiany pogodowe oraz minimalne ryzyko skrajnych zjawisk jak mróz lub ostre sÅ‚oÅ„ce, a ekspozycja cery na którekolwiek z powyższych tuż po wykonaniu zabiegu mogÅ‚oby zakoÅ„czyć siÄ™ powikÅ‚aniami. Podjęłam decyzjÄ™ o poddaniu skóry serii kwasów ze wzglÄ™du na wstydliwÄ… przypadÅ‚ość - nieustannie obÅ‚ożonÄ… wypryskami prawÄ… poÅ‚owÄ™ twarzy. Nie należę do osób z idealnÄ… cerÄ…, ale nie sprawiaÅ‚a mi ona nigdy wiÄ™kszych problemów – aż do niedawna, kiedy zmuszona zostaÅ‚am do szukania różnych sposobów zwalczania „niespodzianek” od wewnÄ…trz oraz miejscowo. Gdy zauważyÅ‚am, że poprawa nie nastÄ™puje wÅ‚aÅ›nie na prawym policzku, postanowiÅ‚am pójść o krok dalej i oczyÅ›cić twarz w salonie Rosell Beauté. Pierwszym powodem narażenia na zanieczyszczenia jest codzienne stosowanie makijażu – ale odkÄ…d koloryt na mojej buzi przestaÅ‚ być jednolity, nie chcÄ™ z niego rezygnować. Po drugie – żyjÄ™ w Krakowie, mieÅ›cie z kryzysem smogowym i codziennie znajdujÄ™ siÄ™ w pobliżu ruchliwych ulic. Brudne powietrze jest zmorÄ… chorego ukÅ‚adu oddechowego oraz cery, w której mikroskopijne Å›mieci zalegajÄ… i pogarszajÄ… stan. Po konsultacji z AniÄ… umówiÅ‚yÅ›my siÄ™ na trzy zabiegi oraz docelowy kwas migdaÅ‚owy, który nie zagrażaÅ‚ typowi mojej cery – wrażliwa mieszana. Skuteczność preparatów zależy od rodzaju kwasu, jego stężenia i wartoÅ›ci pH. Im niższe jest pH preparatu, tym szybciej i silniej przenika przez skórÄ™.

1

Pierwszy zabieg (29.10) - Powder Vit C Ferulac Acid 38% - pH 2

SeriÄ™ kwasów rozpoczęłam od najlżejszego z dostÄ™pnych w ofercie Rosell Beaute, by rozjaÅ›nić przebarwienia (czerwony nos i policzki) oraz w ogóle przygotować skórÄ™ na silniejsze stężenia.

Kwas na twarzy w pierwszej chwili nie brzmi jak coÅ› bezbolesnego, co mogÅ‚oby poprawić wyglÄ…d, a już na pewno nie jak chwila relaksu – jest jednak zupeÅ‚nie odwrotnie.

Na zabieg przychodziłam bez makijażu, bo i tak pierwszym etapem jest oczyszczenie twarzy przy pomocy delikatnej szczoteczki. Następnie Ania zabezpiecza wrażliwe miejsca (jak dziurka od kolczyka, kąciki ust i oczu) wazeliną przed ewentualnym podrażnieniem, gdyby kwas miał się tam dostać.

Kluczowa substancja rozprowadzana jest delikatnym pÄ™dzelkiem, po czym rozmasowywana rÄ™cznie przez AniÄ™ (oczywiÅ›cie w rÄ™kawiczkach). Kwas na twarzy pozostaje przez dokÅ‚adnie trzy minuty, po czym Å›cierany zostaje przy pomocy zwilżonych wacików. Po oczyszczeniu twarzy lÄ…duje na niej neutralizator wykluczajÄ…cy pozostaÅ‚oÅ›ci po kwasie, maska odżywczo-nawilżajÄ…ca i krem nawilżajÄ…cy - wizyta jest zakoÅ„czona. Od razu po zabiegu zauważyÅ‚am rozjaÅ›niony przy pomocy zawartej witaminy C nos, ale – jak uprzedziÅ‚a Ania – prawdziwe efekty miaÅ‚y przyjść na przestrzeni nastÄ™pnych dni, ponieważ dziaÅ‚anie - jak wspomniaÅ‚am - jest dÅ‚ugofalowe. ZostaÅ‚am pouczona, by do dwóch dni po zabiegu nie korzystać z solarium ani basenu, czego i tak nie miaÅ‚am w planach. ZrezygnowaÅ‚am również na ten czas z makijażu. Czwartego dnia po raz pierwszy spojrzaÅ‚am w lustro z zaciekawieniem, stwierdzajÄ…c, że jestem jakby mniej różowa niż wczeÅ›niej.

2

Drugi zabieg (12.11) – Kwas migdaÅ‚owy 40% - pH 1,5

Po dokÅ‚adnie dwóch tygodniach spotkaÅ‚yÅ›my siÄ™ ponownie na zastosowanie kwasu migdaÅ‚owego. Również tym razem na poczÄ…tku twarz zostaÅ‚a oczyszczona, wrażliwe punkty zabezpieczone, a kwas rozprowadzony pÄ™dzelkiem i wmasowywany przez 3 minuty. Ponoć przy tym stężeniu wystÄ™puje już możliwość odczuwalnego mrowienia na twarzy, ja jednak nie doÅ›wiadczyÅ‚am żadnego dyskomfortu i spokojnie oddawaÅ‚am siÄ™ masażowi twarzy przy przyjemnym zapachu, jaki wydzielaÅ‚a substancja. Po otarciu wacikiem naÅ‚ożony zostaÅ‚ neutralizator, by wyeliminować ryzyko pozostawienia Å›ladowych iloÅ›ci kwasu na skórze. Na zakoÅ„czenie buzia znów zostaÅ‚a mocno nawilżona i przez kolejne dwa tygodnie mogÅ‚am obserwować efekty drugiego już zabiegu, czyli zminimalizowanie zaskórników na problematycznym policzku oraz ogólne polepszenie cery – widoczne wyrównanie kolorytu, odczuwalne wygÅ‚adzenie i uelastycznienie skóry, a wiÄ™c zdrowszy i promienny wyglÄ…d.

3

Trzeci zabieg (26.11) – Kwas migdaÅ‚owy 55% - pH 1,2

Ostatni zabieg z zastosowaniem najwyższego w tej serii stężenia kwasu przebiegaÅ‚ podobnie do wczeÅ›niejszych, z tÄ… różnicÄ…, że tym razem odczuwalne byÅ‚o mrowienie na twarzy. Nie okreÅ›liÅ‚abym tego jako ból – po prostu czuÅ‚am, że coÅ› siÄ™ na niej dzieje. Efekty obserwujÄ™ na bieżąco - na razie jest to jeszcze lepsza kondycja cery i zupeÅ‚ne wyeliminowanie podskórnych stanów zapalnych. Jestem pod wrażeniem, jak ewidentna poprawa nastÄ…piÅ‚a przez te sześć tygodni i teraz pozostaje kwestia utrzymania tego stanu. Mam szczerÄ… nadziejÄ™, że problemy nie powrócÄ…, a przynajmniej nie do nastÄ™pnego sezonu na zabiegi, czyli do marca.

Co prawda kwas migdałowy można stosować cały rok bez obaw o powikłania, jednak rozwiązaniem idealnym byłoby go już nie potrzebować. Życzcie mi powodzenia :)

 

JeÅ›li macie doÅ›wiadczenie ze stosowaniem tego zaawansowanego peelingu na twarz i możecie podzielić siÄ™ odczuciami z nim zwiÄ…zanymi, serdecznie proszÄ™ – podzielcie siÄ™ w komentarzach! Ci z Was, którzy nie mieli stycznoÅ›ci z zabiegami z kwasem, być może po przeczytaniu tekstu zdecydujÄ… siÄ™ na wypróbowanie ich. ZnajdÄ… zastosowanie nie tylko przy cerach trÄ…dzikowych – pomóc można również przesuszonym buźkom, dojrzaÅ‚ym twarzom… oraz w zwyczajnym oczyszczeniu skóry, jeÅ›li tylko zajdzie na nie potrzeba.

 


8 komentarzy

aga 03/12/2015 16:28 Mam jeszcze pytanko. Jak ze stanem cery po zabiegach? Jest mocno zaczerwieniona/obolała? Można wyjść normalnie do ludzi i nie "straszyć"? ;) (Odpowiedz)
pannafranciszka 03/12/2015 00:40 A ja mam pytanie - kwas migdałowy miałaś nakładany na całą twarz czy tylko na te zaczerwienione miejsca?
Jakaś głupia myśl mi przyszła do głowy, że kontrast na buzi mógłby się przez te zabiegi zwiększyć. Sama walczę z czerwonym nosem i górną częścią policzków, więc zastosowanie kwasów wydaje mi się całkiem fajnym pomysłem.

Mam nadzieję, że nie będziesz potrzebować tej kolejnej wizyty w marcu :D
PS. Miałaś kiedykolwiek problem z typowymi workami pod oczami? Jeśli tak, oprócz makijażu, stosowałaś cokolwiek na tę "przypadłość"?
(Odpowiedz)
oponka 01/12/2015 18:19 Też właśnie zaczęłam zabiegi kwasami. Niestety u mnie jest potrzebne około 6 zabiegów. Z trądzikiem walczę już od 7 lat i niestety mam na twarzy bardzo dużo blizn i przebarwień. Z tego powodu ja stosuje mocniejsze kwasy. Po pierwszym zabiegu widac różnicę. Mała ale jest. I to mi daje nadzieje walczyć dalej :) Pozdrawiam (Odpowiedz)
Magda 01/12/2015 18:16 Masz buzię tak czystą jak z porcelany. Pięknie. Też kiedyś wybiorę się na taki zabieg :) (Odpowiedz)
Hanyvia 01/12/2015 14:22 Czy kwasy można używać, kiedy na twarzy mamy wypryski? (Odpowiedz)
Maks 01/12/2015 15:16 Jeśli jest ich dużo to radziłbym poczekać aż się zmniejszą. Jeśli jest ich kilka to można przeprowadzić zabieg z kwasami. Jeśli jednak Cię to nie przekonuje- przejdź się do jakiegoś salonu, gdzie w ofercie są zabiegi kosmetologiczne i po prostu zapytaj.
mzndrr 01/12/2015 15:13 Wydaje mi się, że powinnaś skonsultować się z dermatologiem, ja używam maści z kwasami i kremu z kwasem migdałowym na trądzik więc ;)
aga 01/12/2015 14:13 Też mam problem z zaczerwieniami i zaskórnikami i nie mogę sobie z nimi poradzić od kilku lat. I co najlepsze mój prawy policzek też jest o wiele bardziej zanieczyszczony. Kiedy przejadę dłonią po prawym policzku, skóra jest bardzo nierównomierna. Poszukam salonu, który zrobiłby taki zabieg w moim mieście, dziękuję za ten wpis :) (Odpowiedz)

Odpowiadasz na komentarz — oponka'y (Anuluj)

Też właśnie zaczęłam zabiegi kwasami. Niestety u mnie jest potrzebne około 6 zabiegów. Z trądzikiem walczę już od 7 lat i niestety mam na twarzy bardzo dużo blizn i przebarwień. Z tego powodu ja stosuje mocniejsze kwasy. Po pierwszym zabiegu widac różnicę. Mała ale jest. I to mi daje nadzieje walczyć dalej :) Pozdrawiam