"Będziesz żałować"


„BĘDZIESZ ŻAŁOWAĆ”


Słyszałam to wiele razy. Tak wiele, że zaczęłam ostatnio zastanawiać się, czy mieli rację?


Tatuaże


Sławne „znudzi Ci się ten wzór, a jak przytyjesz/schudniesz to się zepsuje, a jak będziesz stara?”

Rzecz w tym, że moje tatuaże traktuję jak część ciała, jak nos - niby go widzisz cały czas, ale Twój mózg go ignoruje.


Czy żałowałabym, że nie mam tatuaży? Na pewno!


Zerwanie


Większość moich związków kończyło się hasłem „będziesz tego żałować”. Nie podlewa się martwego kwiatka licząc na to, że wróci do swojej poprzedniej, pięknej postaci - tak samo jest z relacją. Trwanie w związku przez sentyment nie prowadzi do niczego dobrego, a nasz mózg lubi nas oszukiwać i pokazywać wybiórczo te przyjemne wspomnienia, do których całe nasze ciało płonie uczuciem. Do wspomnień, nie do rzeczywistości tu i teraz.


Czy żałowałabym, że zostałam w związku, w którym czuję się źle? Obecnie uważam, że byłoby to coś najgorszego w moim życiu.


Studia


Rozpoczynanie nowego kierunku tak naprawdę przeszkadzało mi. Siedziałam na zajęciach myśląc, że w tym czasie robiłabym tyle innych rzeczy. Jeśli czujesz, że studia nie są częścią Twojej drogi, nie musisz na nie iść po to tylko, by je mieć. ALE nie rezygnuj z nich nagle, gdy nie masz planu B. Możesz zacząć kierunek i potem go zawiesić lub zmienić, ale nie doprowadzaj do sytuacji, w której nie masz absolutnie nic.
Czy żałowałabym, że skończyłam studia? Gdybym nie miała nic innego na horyzoncie i skupiła się na wykształceniu, pewnie nie.


Jeżeli robisz coś, co naprawdę czujesz, że jest dla Ciebie i zgadzasz się z tą decyzją, nie będziesz jej żałować. Myślę, że mamy do czynienia z wieloma „będziesz tego żałować”, bo ktoś nie podjąłby się tego w swoim życiu, ale trzeba pamiętać, że nikt nie przeżyje życia za nas. Tak naprawdę żałować można tych decyzji, które podejmujemy pod czyjąś presją albo ze strachu: przed wyłamaniem się, przed opinią rodziny, przed zaufaniem swojej intuicji i zmierzeniem się z konsekwencjami. Podążając wydeptaną ścieżką nie uczymy się radzić sobie z nieprzewidzianym, a to spotka nas zawsze - lepiej trenować samodzielność, by umieć odnaleźć się w każdej sytuacji.


1 komentarz

pozmu 24/06/2020 01:35 heh, mam podobny pogląd na tatuaże, tylko jest między nami istotna różnica: ja nie mam ani jednego :o (Odpowiedz)

Dodaj komentarz: